Bydgoszcz

Bydgoszcz szczyci się 650-letnimi dziejami i zabytkową zabudową Starego Miasta. Specyficzny klimat tworzy wspaniała architektura – kamienice, wille i pałace, pochodzące z końca XIX i początku XX wieku. Ozdobą miasta są także liczne spichrze, które w większości znajdują się na nabrzeżach Brdy i Młynówki. Duże wrażenie robią byłe magazyny zbożowe przy ul. Grodzkiej 9 i 11. Zostały zbudowane pod koniec XVIII wieku i ponad 150 lat spełniały swoją rolę. 

Kierując się na zachód od Starego Rynku, w stronę Wyspy Młyńskiej, najpierw naszym oczom ukaże się Bydgoska Wenecja. Kamienice ciasno stłoczone nad kanałem Brdy oraz niewielkie mosty tworzą niepowtarzalną atmosferę. Po przekroczeniu rzeki znajdziemy się na przepięknym terenie Wyspy Młyńskiej, której powierzchnia wynosi 6,5 ha. Otoczona jest bulwarami, z których roztacza się wspaniała panorama na okoliczne tereny. Znajdują się tu obiekty kulturalne i rekreacyjne, powstałe dzięki programowi rewitalizacji, który ruszył w 2005 roku.

W ramach rewitalizacji Wyspy Młyńskiej powstała także nowoczesna przystań dla żeglarzy, wioślarzy i kajakarzy. Została otwarta wiosną 2013 roku, ale już wcześniej wzbudziła ogromne poruszenie w branży architektonicznej. To dziś jedna z ikon Bydgoszczy, która może pochwalić się licznymi nagrodami, m.in. Światowej Organizacji ds. Wypoczynku z 2012 roku czy tytułem Bryła Roku 2012 . Budynek ma dwa skrzydła, w których mieści się hotel, restauracja, biura, sala sportowa, gabinet masażu i magazyn łodzi. Żeglarze mogą skorzystać ze stanowisk z łączami elektrycznymi, ujęcia wody pitnej i sanitariatów. Można tu także wypożyczyć kajaki czy łodzie.

W Bydgoszczy nie można także ominąć ulicy Długiej, będącej najważniejszym i najdłuższym traktem Starego Miasta. Zabudowana jest kamienicami z XVIII i XIX wieku, których fasady zachwycają eklektycznymi i neoklasycznymi formami z widocznymi wpływami starożytnymi.

Podczas spaceru po ulicy Długiej warto zrobić przystanek pod numerami 13-17, w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Czasu spędzonego w działającej od 2012 roku placówce na pewno nie pożałujemy. Zwiedzanie obejmuje wyrób własnego, zapachowego mydła, co stanowi ogromną atrakcję dla wszystkich, niezależnie od wieku.

Nie lada gratką dla turystów jest także Exploseum, czyli dawne niemieckie zakłady zbrojeniowe DAG Fabrik Bromberg, które produkowały proch i nitroglicerynę dla hitlerowskiej armii. Obecnie znajduje się tutaj multimedialne muzeum i podziemna trasa turystyczna. Dowiemy się, jak wygląda proces produkcji materiałów wybuchowych i historia broni.